Księgowość w przedsiębiorstwie

<div style="text-align:justify">Dla większości przedsiębiorców mających zamiar rozpocząć prowadzenie własnej firmy, kwestie związane z księgowością mogą spędzać sen z powiek. Właściciel firmy boryka się z takimi zagadnieniami jak podatek dochodowy, obsługa faktur, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach oraz urzędach.</div>

Dla większości przedsiębiorców noszących się z zamiarem założenia własnej firmy, opanowanie księgowości może być sporym problemem. Sporządzanie deklaracjiZUS, prowadzenie podatku VAT, faktury, bilanse, rozliczenia z bankami.

Elektroniczne rozliczanie PIT

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Przerażony masą obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, gdyż zaufana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez meandry przepisów.Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (sprawdź – pit 2015 – szybko i skutecznie). Spora odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy a także potrzeba bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania sprawiają, że wielu przedsiębiorców stroni od samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. Z tego powodu, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, powinniśmy zdecydować się na przekazanie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie.

Uwolni ta dycyzja właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając pozostały czas poświęcić na kierowanie i rozwój biznesu. Nadmienić trzeba, iż ma to znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel wypełnia większość obowiązków kierowniczych, cierpiąc na niedostatek czasu spowodowany koniecznością realizowania pewnych obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie płac itp.). Współpraca z wykwalifikowanymi osobami pozwala całkowicie poświęcić się rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Księgowość w małej firmie możemy również prowadzić samemu. Czy niezbędne są kursy księgowe? Praktycznie nie jest to konieczne, szczególnie jeśli w rachunkowości będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń. Fundamentalna wiedza jest mimo wszystko konieczna. Trzeba uwzględnić również tempo zmieniających się przepisów oraz zmian dotyczących składania zeznań podatkowych, jak choćby dostarczanie od nowego roku deklaracji przez internet.