Na co zwrócić uwagę składając PIT online?

Zastanawiasz się jak rozliczyć PIT online zgodnie z przepisami? Rozliczenie PIT przez internet to najłatwiejszy sposób na wywiązanie się ze swojego obowiązku jako podatnika. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając taką formę rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Aby skorzystać z możliwości elektronicznego rozliczenia wystarczy przejść zaledwie przez 5 kroków: ściągnąć i uruchomić aplikację e-Deklaracje, wybrać i wypełnić odpowiedni formularz PIT, wprowadzić poprawne dane w programie, wysłać swoje zeznanie PIT przez internet i na koniec pobrać i zachować UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

desk-1239435UPO to potwierdzenie, że podatnik złożył PIT przez internet, a dokładnie prawidłowo przekazał deklarację do administracji skarbowej. Jeżeli system jest obciążony dużą liczbą użytkowników to czas oczekiwania na uzyskanie potwierdzenia może wydłużyć się nawet do 24 godzin. Jednak trzeba pamiętać, że do obowiązków podatnika nie należy tylko złożenie deklaracji, ale także przechowywanie dokumentacji z nią związanej, a zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami UPO należy przchowywać przez minimum 5 lat licząc od końca roku, w którym została złożona deklaracja.

System e-Deklaracje zapewnia wysoką gwarancję bezpieczeństwa, dzięki weryfikacji danych identyfikacyjnych. Do tych danych zalicza się: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer NIP, numer PESEL oraz kwotę przychodu zawartą w rocznym obliczeniu podatku za rok poprzedni. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań, aby wypełnić roczne zeznanie i przesłać je do właściwego Urzędu Skarbowego, a wszystko to w bardzo krótkim czasie i to bez wychodzenia z domu. Co prawda termin składania deklaracji PIT za 2016 rok upływa dopiero 2 maja 2017, jednak nie warto czekać na ostatnią chwilę. Lepiej pomyśleć o wypełnieniu swojego zeznania o wiele wcześniej, szczególnie jeśli potrzebne do tego narzędzie jest darmowe i dostępne przez internet. Wczesne wysłanie deklaracji gwarantuje terminowość, ale także przyczynia się do krótszego czasu oczekiwania na zwrot podatku.