Rozliczenie podatkowe bez stresu

Rozliczenie PIT to dla wielu osób stresujący proces, nierzadko zachodzący na ostatnią chwilę przed ostatecznym terminem złożenia deklaracji. Jak uniknąć stresu związanego z corocznym, obowiązkowym rozliczeniem podatkowym?

Statystyki gromadzone przez urzędy pokazują, że wiele osób zwleka ze złożeniem PIT do ostatniej chwili. Przekładanie tego obowiązku do ostatniego możliwego momentu może jednak przysporzyć nam niepotrzebnego stresu, a nawet na skutek pośpiechu spowodować błędy bądź pominięcie ważnych informacji. Jak zatem zadbać o to, by rozliczenie podatkowe było w tym roku bezstresowe?
startup-594126_640
Przede wszystkim należy upewnić się do kiedy powinniśmy złożyć PIT, ponieważ nie dla każdego formularza PIT jest taka sama data rozliczenia. Taka wiedza pozwoli nam odpowiednio wcześniej zgromadzić niezbędne dokumenty do wypełnienia PIT. Sprawdźmy czy pracodawca wysłał dla nas PIT 11 i poświęćmy chwilę na weryfikację jego poprawności. Kolejne zadanie, które działa na naszą korzyść to rozeznanie się w ulgach. Dowiedzmy się z jakich ulg możemy skorzystać i  z wyprzedzeniem zadbajmy o zebranie dokumentów, które potwierdzą prawo do skorzystania z ulg – mogą to być rachunki za internet jeśli chodzi o ulgę na internet lub dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności w przypadku osób, które chcą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Kiedy już zbierzemy wszystkie dokumenty, warto znaleźć odpowiedni program, który ułatwi nam rozliczenie PIT 2017. Obecnie darmowe wersje takich programów znajdziemy w internecie. Z pomocą takiego programu krok po kroku wypełnimy deklarację, upewniając się czy nie popełniliśmy błędu chociażby w zaokrąglaniu kwot. Jeśli nie jesteśmy pewni jakie dane wpisać i potrzebujemy jeszcze czasu na ich zweryfikowanie, skorzystajmy z możliwości zapisania formularza i powrotu do wypełniania deklaracji z pomoca programu w późniejszym terminie. Wypełniając rozliczenie PIT przez internet możemy przesłać gotowe rozliczenie wprost do urzędu i otrzymać potwierdzenie wysłania PIT (UPO), dzięki czemu unikniemy straty czasu w kolejkach.