W jaki sposób najłatwiej rozliczyć swój PIT?

<div style="text-align:justify">Każda z osób, która zatrudniała się w konkretnym wymiarze godzin w poprzednim roku, jest zmuszona do końca kwietnia rozliczyć Pity 2015. Jeśli ktokolwiek to zaniedba, czekają go duże kary, dlatego należy o tym bezwzględnie pamiętać. Mamy przynajmniej trzy odmienne alternatywy aby tego dokonać: zaaranżować księgową, użyć specjalnego programu komputerowego, lub rozliczyć się wirtualnie. Która z tych opcji jest najlepsza dla ciebie?</div>

Każda z osób, która zatrudniała się w dowolnym wymiarze godzin w minionym roku, jest zobowiązana do końca kwietnia rozliczyć Pity 2015. Jeżeli ktokolwiek to zaniedba, spotkają go spore kary, dlatego warto o tym bezwzględnie pamiętać. Mamy przynajmniej trzy inne alternatywy aby tego dopilnować: wynająć księgową, użyć konkretnego programu komputerowego, lub rozliczyć się przez internet. Która z tych opcji jest najwłaściwsza dla ciebie?

podatki

Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą i musimy rozliczyć się z kilku źródeł dochodu, wypełniając zarówno pit 37 i 36, najlepszą alternatywą będzie znalezienie księgowej. Za pewne są persony, które nawet najbardziej skomplikowane rozliczenia umieją wykonać osobiście, jednak miejmy na uwadze, że właściciele firm są szczególnie obserwowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może zostać tym prędzej zauważony. Opłacenie księgowej oczywiście jest odpłatne, jednak raz na rok można sobie na to pozwolić, chociażby dla świętego spokoju (więcej u źródła).

Najbardziej popularną opcją aby okiełznać Pity 2015, jest zainstalowanie na naszym komputerze specjalnego programu. Jeżeli posiadamy tylko jedno źródło dochodu, jest to opcja niezwykle prosta. Aplikacje w większości przypadków są darmowe, jednak umieszczone są w nich reklamy. Należy tutaj działać krok po kroku, a na pewno wszystko poprawnie wypełnimy, jeśli będziemy uważni. Jedynym ich minusem, jest brak możliwości określenia fundacji, której przekazujemy nasz 1% podatku – jest ona z góry wybrana.

Alternatywą, która pojawiła się kilka lat temu i cieszy się coraz większa popularnością, jest wypełnianie deklaracji online. Nieważne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona przystosowana do każdego typu. Jedyne o czym należy pamiętać, to posiadanie podpisu elektronicznego – do sporządzenia w lokalnym urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak go nie posiadamy, możemy zamiast niego wpisać po prostu naszą ubiegłoroczną sumę przychodu – będzie to potrzebne aby rozliczyć Pity 2015 online. Interesująca strona: http://pitaks.pl/.

Mamy kilka sposobów na wykonanie deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Każda jest dedykowana dla podatników innego typu, można po prostu obrać tą, która wydaje nam się najlepszą dla nas. Jeśli twoje przychody pochodziły z kilku miejsc, lepiej zaangażować księgową, która bez problemu ogarnie za nas ten chaos. Jeśli jednak mamy jedynie pit 37, poradzimy sobie sami, z pomocą konkretnej aplikacji.