Dobrze jest posiadać informacje na temat wyboru odpowiedniego druku pit, zaoszczędzi to sporo czasu i kłopotów

<div style="text-align:justify">Wypełnianie pitów z całą pewnością nie jest najciekawszą czynnością, jaką można robić; niestety każdego roku w kwietniu lwia część z nas musi się za to zabrać. Są ludzie, którzy wykonują to sami, pozostali zwracają się o poradę do specjalistów, a są i tacy, którzy rozliczają się online.</div>

Wypełnianie pitów na pewno nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, jaką można robić; niestety każdego roku w kwietniu lwia część z nas powinna się za to zabrać. Są ludzie, którzy wykonują to osobiście, pozostali zwracają się o poradę do fachowców, a są i tacy, którzy rozliczają się online.

Najpowszechniejszym arkuszem jest oczywiście pit 37, choć niektórzy będą zobowiązani wypełnić pit 36. Pomaga on rozliczyć osiągnięte dochody inne niż te otrzymane dzięki tradycyjnej umowie o pracę. Przykładowo, jeśli osiągnęliśmy dochód z wynajmowania lokalu mieszkalnego albo gdy pracowaliśmy w firmach mieszczących się poza terytorium kraju. Dodatkowo podatnicy, którzy osiągnęli dochody, od których samodzielnie będą musieli obliczyć podatek, także składają do fiskusa pit 36. Jeżeli ktoś nie jest pewny czy ma obowiązek wypełnić formularz 37 czy 36, to rozsądnym wyjściem będzie zaglądnięcie do Internetu; hasło pity 2016 będzie wyjątkowo popularne i pomoże nam znaleźć użyteczne wiadomości oraz porady powiązane z wypełnianiem formularzy. Można też zwrócić się z pytaniem do profesjonalisty – pit 2017 online.

rozliczanie podatków online

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze także pamiętać, iż jeżeli zamykaliśmy dowolną firmę w danym roku, która opodatkowana była na zasadach ogólnych, to też będziemy musieli wypełnić pit 36, a nie 37. Jednakże przychody z działalności rolniczej nie są rozliczane za pomocą tego arkusza. Nie każdy wie, ale dochody małoletnich pociech także należy doliczyć do arkusza pit 36.

Obecnie można w Internecie znaleźć wyjątkowo dużo programów, które lwią część rzeczy wypełnią za nas – same wyliczą właściwy podatek, a nam pozostanie jedynie wydrukowanie arkuszy i przesłanie ich pocztą. By wyszukać dobry program można też, podczas przeszukiwania Netu, wspomóc się frazą pity 2016, a potem przeczytać opinie innych osób, żeby dobrać jak najlepszą aplikację – Jak rozliczyć pit 2016. Jest to o tyle istotne, iż nieprawidłowo pracujący program do pitów może być źródłem różnorodnych problemów. Dobrze jest wszystko wnikliwie posprawdzać, ponieważ jeśli wypełnimy pit 36, a okaże się, iż jednak musieliśmy wypełnić pit 37, to przypuszczalnie będziemy zmuszeni wprowadzić konieczne poprawki, co zabierze bardzo dużo czasu.