Jak zrobić wiele, nie robiąc właściwie najmniejszego wysiłku czyli przekaż jeden procent podatków na organizację pożytku publicznego

<div style="text-align:justify">Od czasu do czasu chyba każdy z nas pragnie uczynić coś pożytecznego dla innych ludzi. Najczęściej o potrzebujących myślimy szczególnie w święta bożonarodzeniowe, które są niemalże dla każdego człowieka znakiem czasu spędzonego z najbliższymi oraz pomocy innym. O ubogich ludziach myślimy także wtedy, kiedy zaczyna się zima - zdajemy sobie przecież doskonale sprawę z tego, jak dużo ludzi nie ma dachu nad głową, a zima jest dla nich szczególnie.</div>

Od czasu do czasu właściwie każdy z nas pragnie uczynić coś pożytecznego dla innych ludzi. Zazwyczaj o potrzebujących myślimy w szczególności w święta Bożego Narodzenia, które są niemalże dla każdego Polaka oznaką czasu spędzonego z najbliższymi oraz pomocy bliźnim. O biednych osobach myślimy także wtedy, kiedy zaczyna się zima – zdajemy sobie bowiem świetnie sprawę z faktu, jak wiele ludzi nie ma dachu nad głową, a zima jest dla nich szczególnie.

finanse

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Okazuje się jednakże, że możemy uczynić coś dobrego także w inne części roku – powinieneś zwracać na to uwagę zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie masz odpowiednio dużo pieniędzy żeby pomagać wszystkim, którzy tego potrzebują. Jeżeli zdecydujesz się na przekazanie 1% podatku na jakiś szczególny cel, możesz wówczas mocno komuś pomóc, nie czyniąc właściwie żadnego wysiłku.

Jak przekazać swój 1% podatku na jakiś wybrany cel? Wystarczy, że podczas dorocznego rozliczania podatku dochodowego (czyli zwyczajnie wypełniania PIT-a) wpiszesz w odpowiednią rubryczkę numer KRS organizacji, której chcesz pomóc (PIT przez internet). Co najważniejsze – to całkowicie nic Cię nie kosztuje. Ten 1% podatku i tak zostałby Ci zabrany, a tylko przekazany na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli chcesz zatem komuś pomóc albo zwyczajnie dać symboliczny wyraz swojego poparcia dla danej organizacji, bez wątpliwości nie ma lepszego sposobu.

Pamiętaj jednak, że możesz wesprzeć wyłącznie te fundacje, które są tak zwanymi organizacjami pożytku publicznego. Jeżeli nie jesteś pewny, czy dana organizacja posiada taki status, wówczas możesz to szybko sprawdzić w sieci – wystarczy otworzyć bazę OPP, a zdecydowanie znajdziesz tam swoją

finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

instytucję – http://www.pitonline.pl/. Każda z nich ma swój numer KRS, który trzeba wpisać w zeznaniu podatkowym aby pieniądze trafiły w odpowiednie ręce.

Zazwyczaj organizacje, na rzecz których można przekazać jeden procent swego podatku, mają umieszczone o tym wiadomości na swoich stronach internetowych. Zastanów się, komu chcesz pomóc tego roku – co roku przecież możesz wesprzeć inną instytucję. Wydaje się, że jeden procent to niewiele, jeżeli jednak każdy z nas przekaże na daną instytucję nawet kilka złotych, niewątpliwie zbierze się z tego całkiem spora suma. Dzięki temu możesz wesprzeć potrzebujących – to przecież tak nieduży wysiłek.