Kiedy można zacząć rozliczać podatek?

Jak co roku, tak również i tym razem trzeba będzie złożyć swoją deklarację podatkową. Nie ma sensu zostawiać takich spraw na ostatnią chwilę, ponieważ będziemy się tylko niepotrzebnie stresować i martwić tym, że nie zdążymy. Jak szybko uporać się z tym obowiązkiem?

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pit 11 za poprzedni rok, do końca lutego obecnego roku. Jest to dokument, jaki będzie nam potrzebny, by wypełnić pit 2016. Znajdują się na nim bowiem wszystkie informacje o pobranych dochodach i odprowadzonych podatkach u danego pracodawcy, dzięki temu możemy się bez problemu rozliczyć w roku kalendarzowym 2016, za rok poprzedni. W momencie, gdy taki dokument dostaniemy, czyli najdalej z końcem lutego, możemy już rozliczyć nasz podatek dochodowy. Jeśli mamy kilka miejsc pracy, to trzeba poczekać, aż wszystkie dokumenty pit 11 zostaną nam przekazane.
Rozliczenia online
Rozliczenie się przez internet to sprawa bardzo prosta. By ułatwić sobie zadanie, można właśnie z tych dostępnych możliwości skorzystać. Czemu trzymać się starych i mniej wygodnych metod, skoro można zrobić to inaczej. Bez wychodzenia z domu, możemy przy pomocy komputera z dostępem do internetu rozliczyć nasz podatek dochodowy. Trzeba ściągnąć potrzebną aplikację, jaka jest bardzo intuicyjna, jednak dla kogoś, kto nie do końca jest w takich sprawach biegły, dostępna jest również instrukcja, jak rozliczyć się krok po kroku. Program sam powie nam gdzie mamy wpisać potrzebne informacje oraz skąd je wziąć z dokumentu pit 11, jaki otrzymaliśmy od pracodawcy.

Mimo tego, że składanie deklaracji podatkowej nie jest najprzyjemniejszym obowiązkiem, to trzeba przyznać, że i tak mamy dziś już sporo ułatwień w tym zakresie. Gdy przypomnimy sobie, jak wyglądało to jeszcze parę lat temu, to faktycznie stwierdzimy, że wtedy mieliśmy sporo powodów do zniechęcenia. Natomiast obecnie już wygląda to znacznie lepiej. Dlatego, zamiast wymyślać nowe wymówki, żeby koniecznie nie zabierać się za ten obowiązek wcześniej, powinniśmy uzmysłowić sobie, że nie jest to aż tak straszne i zajmujące. Im wcześniej się z tym uporamy, tym lepiej.